Svendborg Folkeuniversitets tidligere arrangementer

Tirsdag d. 26. november 18.45-21.00
Luften vi indånder
Ved Torben Sigsgaard, professor i miljømedicin, Institut for Folkesundhed
og
Marianne Glasius, lektor i analyse- og atmosfærekemi Institut for Kemi, Aarhus Universitet

Torsdag d. 14. november 19.00-21.30
5 generationer af min fynske slægt
Ved slægtsforsker Ulrich Alster Klug

 

Tirsdag d. 19. november 18.45-21.00
Forædling af mennesket – før og nu
Ved Tobias Wang, professor i zoofysiologi, Institut for Bioscience, Aarhus Universitet

 

Tirsdag d. 5. november 18.45-21.00
Mennesker i klimaets brændpunkter
Ved Sebastian H. Mernild, professor i klimaforandringer Nansen centeret i Bergen 
og 
journalisterne Lars From og Klaus Dohm, Jyllands-Posten

 

Onsdag d. 6. november 19.00-21.45
Renæssancens grotesker
Ved Maria Fabricius Hansen, dr.phil. og lektor i Kunsthistorie, Københavns Universitet

 

Tirsdag d. 12. november 18.45-21.00
Hvordan is og vand dannede Danmark
Ved David Lundbek Egholm, professor i geofysik, Institut for Geoscience
og
Nicolaj Krog Larsen, lektor i geologi,  Institut for Geoscience, Aarhus Universitet

 

Tirsdag d. 29. oktober 18.45-21.00
Viden om vand
Ved Søren Rud Keiding, professor i fysisk kemi, Institut for Kemi, Aarhus Universitet

 

Onsdag d. 30. oktober 19.30-21.00
Tyskland 30 år efter murens fald
Ved Per Øhrgaard, professor emeritus dr. phil. 

 

Tirsdag d. 22. oktober 18.45-21.00
Snedige bakterier
Ved Rikke Louise Meyer, lektor i mikrobiologi  Interdisciplinary Nanoscience Center, iNANO og Lars Peter Nielsen, professor i mikrobiologi,  Center for Elektromikrobiologi, Institut for Bioscience, Aarhus Universitet

 

Onsdag d. 23. oktober 19.00-21.00 (AFLYST)
Helte, superhelte og historier
Ved Carsten Fogh Nielsen, ph.d. i filosofi, ansat på uddannelsen i Pædagogisk Filosofi på DPU, Aarhus Universitet

 

Tirsdag d. 8. oktober 18.45-21.00
På rumkrydstogt ud i Solsystemet
Ved Hans Kjeldsen, professor i astrofysik, Institut for Fysik og Astronomi, Aarhus Universitet

 

Torsdag den 10. oktober 19.00-21.30
Kriminelle aner: Den forsvundne tjenestepige
Ved slægtsforsker Leif Sepstrup

 

Torsdag den 10. oktober 19.00-21.00
Arvelighed, genetik og diagnostik
Ved Peter K.A. Jensen, klinisk lektor i human genetik og overlæge, Aarhus Universitet

 

Onsdag d. 25. september 19.00-21.00
Søfartens Svendborg – Mærsk, matroser og matroner
Ved museumsinspektør, ph.d.stipendiat Nils Valdersdorf Jensen

Torsdag den 12. september 19.00-21.30
Brug DAISY bedre
Ved Ulrich Alster Klug, slægtsforsker 

 

Onsdag d. 18. september 19.00-21.00
Sig det med neger
Ved Søren Hein Rasmussen, ph.d. i historie og forfatter, MegaNørd

 

Tirsdag den 3. september 19.00-21.00
Faaborg og kunstnerkolonierne 1880-1930
Ved Gertrud Hvidberg-Hansen, museumsdirektør, Faaborg Museum

 

Mandag den 29. april 2019 kl. 19
Virker verdensmålene?
Ved seniorforsker Lars Engberg-Pedersen, DIIS

 

Torsdag den 25. april 2019 kl. 19-20.45
For 150 kroner om måneden slipper vi af med fossile brændsler
Ved Ph.d-studerende Anders Winther Mortensen

 

Onsdag den 24. april 2019 kl. 19.30-21.30
Fra mammutter til mountainbikes - landskabet i den sydfynske geopark i 20.000 år.
Ved Poul Baltzer Heide, museumsinspektør, arkæolog, ph.d. Øhavsmuseet.

 

Torsdag den 11. april 2019 kl. 19.00-21.30
Ejendomshistorie i Sønderjylland
Ved: Leo Vinther Pedersen, vagtmester, Rigsarkivet, Aabenraa

 

Tirsdag den 9. april 2019 kl. 18.45-21.00
Når fysikkens stråler helbreder
Livestream fra Aarhus Universitet:
Ved  medicinsk fysiker Kari Tanderup

 

Onsdag den 3. april 2019 kl. 19.00-21.45
Det danske måltid i 15.000 år
Ved Bettina Buhl, museumsinspektør og cand. mag i historie og kommunikation, Det Grønne Museum, Auning

 

Onsdag den 20. marts 2019 kl. 17.00-18.30

Det gode, lange liv og de +100-årige på Sydfyn
Ved Bernard Jeune, pens. lektor, tidligere leder af Dansk Center for Aldringsforskning, Syddansk Universitet

 

Tirsdag den 19. marts 2019 kl. 18.45-21.00
Vores urolige klode

Livestream fra Aarhus Universitet:
Af geofysiker Bo Holm Jacobsen

 

Torsdag den 14. marts 2019 kl. 19.00-21.30
Bondens bygninger
Ved Gudrun Gormsen mag.art., tidligere direktør for Hjerl Hedes Frilandsmuseum

 

Tirsdag den 12. marts 2019 kl. 18.45-21.00
Ny teknik afslører hvalernes skjulte liv
Livestream fra Aarhus Universitet:
Ved sansebiolog Peter Teglberg Madsen

 

Onsdag den 6. marts 2019 kl. 19.30-21.30
Strålebehandling af kræft
Ved overlæge, ph.d. Tine Schytte

 

Torsdag den 28. februar 2019 kl. 19.00-21.30
Trosretninger
Ved lektor Julie Elmqvist, cand.mag. i religionshistorie

 

Tirsdag den 26. februar 2019 kl. 18.45-21.00

Klimaændringer – den danske vinkel
Livestream fra Aarhus Universitet
Ved klimafysiker Jens Hesselbjerg Christensen

 

Onsdag den 20. februar 2019 kl. 19.00-21.00

Antigone i ny oversættelse
Ved Marcel Lysgaard Lech, PhD og lektor på Klassiske Studier ved SDU

 

Tirsdag den 19. februar 2019 kl. 18.45-21.00
Vores nydelsessyge hjerne
Livestream fra Aarhus Universitet. Ved hjerneforsker Morten L. Kringelbach.

Torsdag den 17. januar 2019
Skolevæsen, latinskole i 1800-tallet og noget om præste- og sogneprotokoller.
Ved Erik Nørr, historiker, dr.phil., seniorforsker.

20. november 2018
Mørkt stof - universets mørke mysterier
Ved Mads Toudal Frandsen, lektor i partikelfysik på Syddansk Universitet

14. november 2018
Voldens Veje – danske fremmedkrigere i Mellemøsten
Ved Maja Touzari Greenwood

4. april 2018
Virtual Reality(VR) nu og i fremtiden
Ved Gunver Majgaard forsker ved Embodied Systems for Robotics and Learning på SDU

28. februar 2018
Sorte huller og neutronstjerner
Ved Ole J. Knudsen, Institut for Fysik og Astronomi i Aarhus

7. februar 2018
SKAM som mediefænomen
Ved Jakob Isak Nielsen, medieforsker og lektor fra Aarhus Universitet